Lupy jsou sice především problém estetický, to ale neznamená, že by se jich ti, kteří na ně trpí, nechtěli zbavit. Způsobů, kterými lze proti lupům bojovat, je ale naštěstí hned několik. Jak se tedy zbavit lupů co nejúčinněji?

Lupy a problémy s nimi

S problémem v podobě lupů se potýká velká část lidí ve středním věku a vyšším věku, nevyhýbá se ale ani lidem mladším. Jedná se vlastně o neustále se odlupující šupinky odumřelé kůže, které z oblasti hlavy padají do oblasti šíje a ramen, kde se usazují na oblečení, což nevypadá zrovna přitažlivě. Lupy jsou tak především problémem, který negativně ovlivňuje naše sebevědomí v pracovním i osobním životě. Nejedná se o nakažlivé nebo zdraví ohrožující onemocnění, ale rozhodně nelze lupy považovat za úplnou banalitu.

Pod pojmem lupy se obvykle skrývají různé kožní problémy. Jedním z nejčastějších je seboroická dermatitida, která dokáže skutečně potrápit. Vytváří se při ní velké zarudlé kusy kůže, které mnohdy v rámci neustálého škrábání mokvají. Toto onemocnění je skutečnou noční můrou každého, kdo se s touto svědivou vyrážkou někdy setkal.

lupy ve vlasech

Kvasinky a jak na ně

Obecně ale platí, že v centru všeho dění jsou především kvasinky. Ty se v oblasti vlasů rychle množí a působí problémy. Jedním z faktorů, které jsou důležité pro jejich nadměrné množení, a tím i velkou produkci lupů, je hladina vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a dalších živin. Jinými slovy, pro růst vlasů je rozhodující dostatečný příjem vitamínů i minerálů. Vyvážená strava proto úzce souvisí se stavem našich vlasů, resp. pokožky hlavy.

Prvním krokem v boji s lupy by tak měla být správná životospráva: co nejméně stresu, dostatek pohybu, a především pestrá a vyvážená dieta. Kromě toho potom existují přípravkykteré na pokožku hlavy působí přímo, tedy zevně.

Čím si mýt a ošetřovat hlavu

Na trhu existuje celá řada přípravků, které jsou proti lupům účinné. Některé z nich jsou dostupné pouze v lékárně, jiné běžně v drogeriích. Je ale známo, že zbavit se lupů lze i „podomácku“. Účinný je například odvar z rýže. Voda, která nám zůstane po uvaření rýže v hrnci. Má bílou barvu, je hustější a na dotek působí i vazkocidně. Škrob z rýže totiž obsahuje hodně saponinů právě vhodných pro výživu pokožky hlavy a řadu dalších účinných látek, které přispívají k obnově poškozených partií vlasů. Zároveň vlasům navrací pružnost a hebkost, funguje jako kondicionér. Navrací vitalitu našim vlasům. Vodu z rýže nakonec po vmasírování do pokožky z hlavy snadno opláchnete.

Další možností je v boji s lupy přípravek Reparex šampon proti lupům se saponiny, který zbavuje vlasy lupů. Jednotlivé šupinky z vlasů šampon odstraňuje a vymývá, efekt po ošetření přípravkem Reparex je ale dlouhodobější. Obsahuje totiž kromě saponinů i řadu dalších účinných látek. Jedná se např. o olivový olej, kokosový olej, výtažky z jihoamerické rostliny yucca shidigera apod. Na umytí vždy postačí jen pár kapek, přípravek totiž hodně pění. Jedná se o přírodní kosmetiku, která je k pokožce velice šetrná a Reparex šampon se saponiny proti lupům lze používat opakovaně.

Napište recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Cart