Jaké účinky mají saponiny na zdraví?
Saponiny jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny nalezené v mnoha rostlinách, zejména v luštěninách, sóji, bylinách a koření. Jsou známy pro své pěnivé vlastnosti a širokou škálu potenciálních zdravotních přínosů.
V současné době je na trhu celá řada produktů, jejichž prodejci slibují detoxikaci organismu a zbavení těla všech škodlivých látek. Pro laika není snadné se v přemíře nejrůznějších potravinových doplňků a přípravků vyznat. Jedinou správnou cestou je pokusit se získat o každém přípravku i obecných principech jejich fungování maximum informací.
V poslední době získávají popularitu potravinové doplňky založené na působení tzv. saponinů. O co jde a proč byste měli věnovat pozornost právě saponinům?
V tomto článku se podrobněji podíváme na účinky saponinů na zdraví, na to, jak je můžeme zařadit do našeho jídelníčku a na některé příklady rostlin bohatých na saponiny.
Obsah
Co jsou saponiny?
Označují se jako přírodní chemické sloučeniny, které vědci popisují jako heteroglykosidické sloučeniny se sacharidovou a lipidovou složkou. Pro spotřebitele je ale důležitější, že mají několik zajímavých vlastností, které můžeme využít i my.
V názvu saponiny je patrné latinské slovo sapo, tj. mýdlo. Je to z toho důvodu, že se – stejně jako u detergentů – jedná o povrchově aktivní látky.
Vyskytují se v celé řadě rostlinných druhů, ale i v tělech některých mořských živočichů nebo bakterií. Pro další využití se ale získávají především z rostlin. Celkem byly nalezeny v pěti stovkách z nich.
Největší koncentraci ale najdeme v palmě označované jako Yucca Schidigera, která je doma v polopouštních oblastech Spojených států a Mexika.
Výhodou pro další využití saponinů je, že je lze z rostlin separovat tak, aby nebyla nijak poškozena jejich struktura a nejsou k tomu potřeba žádné syntetické chemikálie nebo přísady.
Efekt pro zdraví
Je zřejmé, že tím nejdůležitějším pro naše zdraví je správný životní styl. Žádný potravinový doplněk nezajistí, že nám bude naše tělo dokonale fungovat, pokud jej sami zbytečně zatěžujeme nevhodnou stravou, nadměrným stresem, nedostatkem pohybu a obecně nezdravým životním stylem.
Na druhou stranu ani sebezdravější životní styl nás neuchrání od přítomnosti škodlivých látek a hlavně usazenin v těle zcela dokonale. V průběhu života se některé látky zkrátka v našem těle hromadí.
Typickým příkladem je např. cholesterol, který následně přispívá k rozvoji srdečních onemocnění, chronických chorob ledvin, aterosklerózy a dalších poruch.
Usazeniny podobného typu lze v těle nalézt prakticky kdekoliv, od střev a močových cest po plíce. Právě saponiny jsou látky, které dokážou řadu těchto nečistot uvolnit a umožnit organismu jejich vyloučení. To je základem saponinové detoxikační kůry, která přispívá k očištění organismu a jeho lepšímu fungování.
Výhodou saponinové detoxikace je samozřejmě čistě přírodní původ hlavní funkční složky. Absolvování detoxikační kůry lze doporučit alespoň jednou ročně, samozřejmě v kombinaci se zdravým životním stylem, dostatkem odpočinku a správnou dietou.
Zdravotní přínosy saponinů
- Posilování imunitního systému: Některé studie naznačují, že saponiny mohou stimulovat imunitní systém tím, že aktivují bílé krvinky a podporují produkci protilátek.
- Snížení hladiny cholesterolu: Saponiny mohou vázat cholesterol a žlučové kyseliny ve střevě, což snižuje jejich vstřebávání a tím i hladinu cholesterolu v krvi.
- Prevence rakoviny: Mají antioxidační a protizánětlivé účinky, které mohou pomoci předcházet některým druhům rakoviny.
- Podpora zdraví srdce: Saponiny mohou zlepšovat zdraví srdce tím, že snižují krevní tlak, zlepšují pružnost cév a zabraňují srážení krve.
- Zlepšení trávení: Saponiny mohou podporovat zdravou střevní mikroflóru a napomáhat trávení tím, že pomáhají rozkládat tuky a cukry.
Zdroje saponinů v potravě
Mnoho rostlin obsahuje saponiny, ale některé z nejběžnějších zdrojů zahrnují:
Luštěniny: čočka, hrách, fazole a sója jsou významnými zdroji saponinů. Saponiny z luštěnin mohou mít příznivé účinky na trávení a hladiny cholesterolu.
Koření a bylinky: řada koření a bylinek, jako je ženšen, sléz, lékořice a fenugreek, obsahuje vysoké koncentrace saponinů. Tyto bylinky se často používají v tradiční medicíně pro své léčivé vlastnosti.
Quinoa: Toto bezlepkové pseudoobilovina je bohaté na saponiny, které mohou pomáhat zlepšovat zdraví srdce a snižovat hladiny cholesterolu.
Oves: Oves obsahuje saponiny známé jako avenacosidy, které mohou mít antioxidační a protizánětlivé účinky.
Celer: Tato zelenina obsahuje saponiny s názvem apigenin, který má protirakovinné vlastnosti.
Jak zařadit saponiny do jídelníčku
Zařazení potravin bohatých na saponiny do jídelníčku je jednoduché a může přinést mnoho zdravotních přínosů. Zde je několik tipů, jak zařadit saponiny do vašeho jídelníčku:
Přidejte luštěniny do salátů, polévek nebo jako přílohu k hlavnímu jídlu.
Připravte si pokrm s quinoou jako alternativu k rýži nebo těstovinám.
Ovesné vločky nebo müsli jsou skvělou volbou pro zdravou snídani bohatou na saponiny.
Používejte koření a bylinky, jako je ženšen nebo fenugreek, při přípravě pokrmů pro jejich léčivé účinky.
Zařaďte do svého jídelníčku čerstvou zeleninu, jako je celer, ať už ve formě snacku nebo jako součást salátu či hlavního pokrmu.
Jaké je správné složení saponinového potravinového doplňku?
Rozlišujeme dva hlavní typy saponinů – steroidní, které se vyznačují poměrně velkými molekulami, hodně pění a z trávící trubice se nevstřebávají do krve. Ty druhé – terpénové saponiny mají malé molekuly, málo pění a vstřebávají se do cév a tedy do krve.
Jelikož délka trávícího traktu je kolem 15 metrů, ale délka všech cév v lidském tělu přes 160 kilometrů, mělo by se dodávat do těla mnohokrát více terpénových saponinů než steroidních.
To zaručuje jedině doplňek Yucca Organic Sova, jejíž producenti vlastní americký patent na separaci saponinů pomocí elektrického proudu, které pak smíchají v libovolném poměru.
Tím pádem preparát Yucca Organic Sova obsahuje až 80% terpenových saponinů a jenom 20% steroidních a tak dokonale pracuje v lidském organismu.